Натпревар во лежење во Црна Гора-останаа пет учесници

Од:

На 29 ден, останаа само пет учесници на натпреварот во лежење во етно селото Брезна во Црна Гора кои се борат за победа.

Мицо Благојевиќ, еден од организаторите, рече дека натпреварувачите се чувствуваат добро и поминуваат време во дружење.

„Тоа е многу психолошки натпревар, а учесниците се интересни личности. Тие се одличен тим и некои пријателства ќе останат“, рече тој.

Тој додаде дека натпреварувањето во лежење е забавно, дека нема тешки правила и дека тоа е еден вид преродба. Натпреварувачите препорачуваат сите да легнат барем еден ден, да не мрдаат, да бидат сами и да размислуваат за животот.

Ова е 12-та година како се организира овој натпревар. Многу учесници се откажаа поради лични обврски. За награда вредна 1.000 евра моментално се борат три жени и двајца мажи.

Еден од фаворитите е момче од Крушевац. Би било апсурдно да победи, да ја земе титулата што до сега им припаѓаше на Црногорците“, низ насмевка изјави Благојевиќ. На почетокот на овој предизвик учествуваа 21 натпреварувач.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Најмалку три лица загинаа, неколку се повредени во сообраќајка на патот Цетиње – Будва

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Училишно насилство во Црна Гора: Јa удираа наставничката, фрлаа столчиња и уништуваа инвентар

Горан Наумовски

Хорор во Црна Гора: За три дена пронајдени човечки скелет и две тела во фаза на распаѓање

Црна Гора: Започнаа протестните конвои, блокиран сообраќај во повеќе градови

Црногорските банки го удвоија профитот на повеќе од 66 милиони евра

САД нудат награда до 10 милиони долари за информации за сајбер нападите во Црна Гора