Накитот „Веркстат“ – успешна оригинална дизајнерска приказна

Од:

„Веркстат“ е успешна креативна приказна од нашето поблиско соседство… Кога Босанките Лејла Нухиќ и Ајла Шариќ го започнале својот проект пред четири години, не ни замислувале дека нивниот накит ќе го носи и светската ѕвезда Бијонсе.

Брендот го добил називот по германскиот збор за „работилница“, а основачките Ајла и Лејла накитот го изработуваат рачно.

– Инспирацијата ја наоѓаме во секојдневието, во сите видови и облици на уметноста, а најголемо задоволство ни нуди заедничката работа. Она што посебно нѐ радува се реакциите на купувачите кога ќе дознаат дека „Веркстат“ настанал од хоби, изјави Лејла.

И така, нивниот накит денес го носат Северина, Лејла Филиповиќ, Бијонсе и други познати личности.

Би можело да ве интересира

Скопје има нова култура, се наоѓа во населба Аеродром и се вика АудиоКултура

Ана Ололовска

Како ќе изгледаат аеродромите до 2030 година?

А1он

Трансформација: Од „трошна“ колиба во луксузна викендичка близу Витсанд Беј, Англија

Ана Ололовска

Современа куќа во духот на старите времиња

Ана Ололовска

Недела на дизајн во Скопје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Опра Винфри стана сопственик на магичен ранч од 6 милиони долари

Ана Ололовска