Маск го „погреба“ Твитер, подигна пиратско знаме и привремено ги заклучи канцелариите

Од:

На вработените во Твитер им било кажано дека канцелариите на компанијата ќе бидат привремено затворени, пишува Би-би-си. Во меѓувреме, сопственикот на компанијата, Илон Маск, објави пиратско знаме од својот профил, а и мимика со закопан Твитер, па многумина се прашуваат што точно се случува зад сцената на една од најголемите социјални мрежи во светот.

dobivaj vesti na viber

Во пораката, која ја виде Би-Би-Си, се вели дека канцелариите на компанијата ќе бидат привремено затворени и ќе бидат повторно отворени во понеделник. Не беше наведена причината за затворањето.

Исто така, од вработените се бара да се усогласат со политиката на компанијата со тоа што нема да разговараат за доверливи информации на социјалните медиуми или со новинарите.

Како целата ситуација на Твитер да не е доволно чудна, Маск објави пиратско знаме од својот профил без никаков дополнителен коментар. Набргу потоа објави меме во кое алудира на погребување на стариот Твитер.

Пред два дена, Индипендент и Вашингтон пост објавија дека на вработените во „Твитер“ им било кажано дека ќе мора да работат долги смени со висок интензитет или да ја напуштат компанијата.

Би можело да ве интересира

Илон Маск симнат од тронот, најбогат човек на светот сега е Бернард Арно

Ана Ололовска

Макрон по средбата со Маск: Твитер ќе се бори против екстремистичките содржини

ЕУ му се закани на Маск: Следи ги правилата или ќе го забраниме Твитер

А1он

„Епл” сака да го отстрани „Твитер“ од продавницата „Ап стор”, Маск збесна

А1он

Маск на Твитер стави нова анкета со прашање за враќање на укинатите профили

А1он

Трамп нема интерес да се врати на Твитер

А1он