Маск го „погреба“ Твитер, подигна пиратско знаме и привремено ги заклучи канцелариите

Од:

На вработените во Твитер им било кажано дека канцелариите на компанијата ќе бидат привремено затворени, пишува Би-би-си. Во меѓувреме, сопственикот на компанијата, Илон Маск, објави пиратско знаме од својот профил, а и мимика со закопан Твитер, па многумина се прашуваат што точно се случува зад сцената на една од најголемите социјални мрежи во светот.

Во пораката, која ја виде Би-Би-Си, се вели дека канцелариите на компанијата ќе бидат привремено затворени и ќе бидат повторно отворени во понеделник. Не беше наведена причината за затворањето.

Исто така, од вработените се бара да се усогласат со политиката на компанијата со тоа што нема да разговараат за доверливи информации на социјалните медиуми или со новинарите.

Како целата ситуација на Твитер да не е доволно чудна, Маск објави пиратско знаме од својот профил без никаков дополнителен коментар. Набргу потоа објави меме во кое алудира на погребување на стариот Твитер.

Пред два дена, Индипендент и Вашингтон пост објавија дека на вработените во „Твитер“ им било кажано дека ќе мора да работат долги смени со висок интензитет или да ја напуштат компанијата.

Би можело да ве интересира

Политичките лидери пристигнуваат во Давос, на Илон Маск настанот „му звучи досадно“ и нема да присуствува

А1он

Маск изгуби повеќе пари од кој било во историјата

Mаск: Ќе поднесам оставка од функцијата извршен директор на компанијата штом најдам некој доволно глупав да ја преземе работата

Маск: Ќе ја напуштам функцијата шеф на Твитер штом најдам некој доволно глупав за оваа работа

Ана Ололовска

Маск не објави дека се повлекува од функцијата: Би можеле да гласаат само автентични Твитер профили

А1он

Твитерџиите гласаа Маск да го напушти Твитер

А1он