Лаптоп полн со најопасните вируси продаден за над 1,3 милиони долари

Од:

Лаптоп заразен со најопасните компјутерски висруси беше продаден на аукција во Њујорк за над 1,3 милиони долари.

Информацијата за продажбата е објавена на кинеска интернет-страница, чиј сопственик, Гуо О Донг се смета себеси за „уметник со бројки“.

Тој тврди дека, и покрај сериозноста на заробените штетни програми, сепак не се работи за алатка која на новиот сопственик „ќе може да му овозможи да владее со светот“, туку пред сé, за „уметничка инсталација“ што може да се употреби и за едукативни цели.

Лаптопот Самсунг НЦ10 од 2008 година со ОС Виндоус Икс-Пе СПС, е заразен со шест високоризични вируси, коишто предизвикаа штети од 95 милијарди долари, вкупно. Станува збор за „ILOVEYOU” (2000), „MyDoom” (2004), „SoBig” (2003), „DarkTequila” (2013), „BlackEnergy” (2015) и „WannaCry” (2017).

Сопственикот го нарекол компјутерот – „Присуство на хаосот“. Се обврзал да не го поврзува заразениот лаптоп на интернет.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Прв комерцијален лет на електричен хидроавион

Ана Ололовска

ВИДЕО: Рекламата за „Ајфон 11“ собира негативен публицитет

Ана Ололовска

Гит-Лаб објави забрана за вработување на инженери Кинези и Руси

Ана Ололовска

МИТ ги претстави своите нови паметни „робокоцки“

Ана Ололовска

Гугл собира лични здравствени податоци од милиони Американци

Ана Ололовска

Фејсбук отстрани две милијарди лажни профили и над три милијарди содржини

Ана Ололовска