„Континентал“ воведува еколошки пневматици

Од:

Речиси сите автомобилски компании се на пат да постигнат одржливост на возилата, без штетни гасови и слично. Така, и производителите на гуми се стремат да бидат поеколошки, па германскиот бренд „Континентал“ е посветен на целта да стане најпрогресивната компанија во овој сектор до 2030 година, во однос на еколошко-општествената одговорност.

Во таа смисла, на Меѓунардното моторшоу во Минхен, покрај бројните модели електрични автомобили, германската компанија го објави и својот „Конти грин концепт“. „Континентал“, инаку, досега ги снабди „Фолксваген“ со одржливи пневматици.

Концептов, сепак, не е ограничен само на претставување на новата иновативна гума. Тој опфаќа намалување на потрошувачката на ресурси во сите алки на синџирот на проиводство на гумата. Во овој поглед, концептот е одржлив до основата, па дури и е еден начин за продолжување на трајноста на производот.

Според Континентал, за 35 отсто од гумата се користат обновливи материјали, што значи и значително намалување на уделот на материјали засновани на сурова нафта. Концептот се состои и од 17 отсто рециклирани материјали. Оваа новост, според компанијата, влегува на пазарот до идната 2022 година.

Би можело да ве интересира

„Тојота“ со нови сончеви батерии за своите автомобили

Ана Ололовска

Во Данска запленет „Ламборџини“ од 270.000 евра, поради брзо возење

Ана Ололовска

Турција: Тестирањето на ТОГГ е според планот

Ана Ололовска

Пад во регистрациите на нови возила во Велика Британија

Ана Ололовска

Македонец со идеја за ново, електрично „Југо“

Ана Ололовска

Луксембург има најмногу автомобили по жител во Европската Унија

А1он