Инстаграм ќе блокира антиваксерски хаштагови

Од:

Инстаграм соопшти дека ќе блокира хаштагови кои се употребуваат за ширење на „потврдено неточни“ информации поврзани во вакцини.

Веќе се блокирани хаштаговите, кои сами по себе се неточни тврдења како #vaccinescauseautism (вакцините предизвикуваат аутизам). Компанијата соопшти дека сега ќе блокира уште хаштагови, кои таканаречените антиваксери ги употребуваат за ширење лаги. Сепак, неколку антиваксерски теми и профили, кои шират дезинформации и лаги, остануваат активни на Инстаграм.

Претставници на платформата за Би-Би-Си изјавија дека нема да преземат акции против луѓе и профили кои се самоопределуваат како антиваксери. Но, се стремат да ограничат ширење на лажни тврдења, затоа што тие имаат опасни последици во реалниот свет и во општеството.

Би можело да ве интересира

Јувентус се проби на третото место по популарност на Инстаграм

Ана Ололовска

„Инстаграм“ воведува функција за обележување лажни вести

Кој најмногу заработува на Инстаграм?

Ана Ололовска

Студија: Инстаграм една од најопасните социјални мрежи за деца

Ана Ололовска

Социјалните медиуми потпишаа Повелба за отстранување на насилни содржини

Татјана Ташкова

Социјалните мрежи немаат големо влијание на задоволството кај адолесцентите

Ана Ололовска