Русија го забранува Инстаграм, а Мета сака да ја прогласи за екстремистичка организација

Од:

Руското државно обвинителство побара од рускиот суд матичната компанијата на Фејсбук, Мета да биде прогласена за екстремистичка организација.

dobivaj vesti na viber

Обвинителството побара од руските служби за надзор на комуникациите да го ограничи пристапот до Инстаграм.

Русија минатата недела ја забрани употребата на Фејсбук и на Твитер.

Би можело да ве интересира

Лукашенко го обвини Киев дека провоцира судир, пресретнати ракети истрелани кон Белорусија

Ана Ололовска

Подољак: Русија ја смени воената тактика за да ја принуди Украина да се согласи на територијални отстапки

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Рекордно освојување на Русите: „Лисичанск е наш“

Ана Ололовска

Проруски суд во Доњецк обвини за „платенички активности“ уште двајца Британци, заробени во април во Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Ана Ололовска

Извозот на жито од Украина расте и покрај руската инвазија

Ана Ололовска