HTC претстави два нови Windows 8 мобилни телефони

Од:

HTC претстави два нови Windows 8 мобилни телефони на еден настан во Њујорк.

Фирмата соопшти дека има намера да го промовира 8x, кој е опремен со 4,3 “(10.9cm) екран, како нејзин предводник на новите уреди, заедно со Андроид One X.

Фирмата, исто така нуди помали 8s модел со 4 “(10.2cm) екран.

Цената на акциите на HTC опадна повеќе од 50% од февруари, тоа се должи на слабата продажба на претходните модели и покрај позитивни критики.

Аналитичарите велат дека фирмата имаше слаба рекламна кампања, исто така се додава и фактот дека невниот Јужно Корејаски ривал, Samsung, имаше многу поголем маркетинг буџет.

Nokia и Samsung веќе преставија Windows 8 мобилни Телефони кои ќе започнат со продажба откако Мајкрософт официјално ќе го престави новиот оперативниот систем.

Би можело да ве интересира

„Легион плеј“ – нова рачна конзола на „Леново“

Ана Ололовска

Сметководителите ќе исчезнат, ќе бидат заменети со роботи

Ана Ололовска

„Нинтендо“ го претстави новиот „Свич ОЛЕД“

Ана Ололовска

„Уан-Плус“ го претстави поевтиниот модел „9-Р“

Ана Ололовска

Банка во Сингапур воведе технологија за препознавање лица, за услугите со банкомат

Ана Ололовска

Ако машините завладеат со светот, на маицата напишете „Робот“

Ана Ололовска