Денеска е светскиот ден на Џејмс Бонд

Од:

5-ти октомври 2012-та година е прогласен за Светски ден на Џејмс Бонд и ширум светот со бројни манифестации ќе се одржи 50-годишнината од „раѓањето“ на тајниот агент 007.

Првиот филм со Џемјс „Doktor No“ беше прикажан на 5. октомври 1962 година. Главниот лик е смртоносниот таен агент кој носи „Савил Роу“ костуми, вози „Астон Мартин“, го пие своето мартини „протресено“, а себе си се преставува како „Бонд, Џејмс Бонд“.

Денеска беше промовирана и главната музичка тема за новиот филм за Џејмс Бонд – „Skyfall“ која ја пее Адел.

Би можело да ве интересира

Venom 3 доби официјално име и датум на излегување

Предраг Петровиќ

Се снима краткиот игран филм „И покрај сè“

Филмот „Dune: The Second Part“ заработи над 200 милиони долари за само три дена

Уапсен маж осомничен за неовластена дистрибуција на филмот „Недела“

Бен Афлек го откри најлошиот филм во кариерата

Скорсезе снима нов филм за Исус кој нема да трае три часа: Се обидувам да ја доближам религијата до луѓето