Четири прстени на врвот на светот: Audi e-tron GT ја доби наградата World Car 2022

Од:

Audi e-tron GT quattro е голем победник на овогодинешното доделување на World Car наградите за автомобили, кои по 18-ти пат беа доделени во Њујорк. Номиниран во категориите Светски Електричен Автомобил на годината, Светски Автомобил со Високи Перформанси и Светски Дизајн на Автомобили на годината, e-tron GT quattro ја однесе титулата Светски Автомобил со Високи Перформанси на најголемата и најпрестижна церемонија на доделување на нови автомобили во светот, наречена „Оскари на автомобилскиот свет“. Повеќе од 100 авто-новинари од целиот свет темелно ги тестираа автомобилите што се квалификуваа, а потоа гласаа за нив.

dobivaj vesti na viber

„Среќни сме што целосно електричниот Audi e-tron GT quattro беше финалист во три категории само една година по неговата светска премиера“, рече Оливер Хофман, член на Управниот одбор за технички развој, по програмата за награди. „Фактот што Audi e-tron GT quattro ја презема титулата „World Performance Car“ и со тоа оваа награда ја добива Audi по петти пат, секако, нѐ прави особено горди. Audi e-tron GT quattro докажува дека електричната мобилност може да биде одржлива, динамична и фасцинантна. Затоа тоа е важен дел од нашата посветеност на електричната мобилност“. Од 2026 година, Audi ќе лансира само нови модели со електрични погонски системи на глобалниот пазар. Почнувајќи од 2025 година, целото производство на локациите на Audi ќе биде јаглеродно неутрално. Тоа веќе се случува сега во Брисел, Ѓер и Болингер Хофе, каде се произведува Audi e-tron GT quattro.

Софистициран систем за термичко управување за репродуктивни перформанси

Перформансите што му ја донесоа на Audi e-tron GT quattro наградата World Performance Car се обезбедени, во голема мера, благодарение на софистицираниот систем за термичко управување. Во Audi e-tron GT quattro тој систем се состои од четири термички кола. Тоа значи дека батеријата и компонентите на погонскиот систем остануваат на нивната идеална температура, што резултира со карактеристики на изведба кои можат да се репродуцираат во секое време.

Благодарение на интелигентното термичко управување, како и планерот на рути на патување, e-tron GT quattro ќе ја стави батеријата во идеален температурен опсег за полнење, во зависност од надворешната температура, дури и додека автомобилот вози – што е корисно за брзо полнење до 270 kW.

Audi продолжува да ја проширува својата победничка серија

Овогодинешната победа за Audi претставува севкупна единаесетта победа на World Car наградите за автомобили, со што брендот со четирите прстени станува најуспешен производител во историјата на доделувањето на овие награди.

ПР текст

Би можело да ве интересира

Ауди ја купи групацијата Мекларен и Формула 1 тимот

Спортски, практичен и елегантен: Пристигна Новиот Audi Q5 Sportback

Ауди го претстави електричниот седан e-tron GT

Наум Локоски

Шефот на „Ауди“ Руперт Стадлер уапсен поради скандалот со емисија на штетни гасови

Ана Ололовска

„Ауди“ повлече 1,1 милиони автомобили поради ризик од пожар

Наум Локоски

Ауди заштедиле 110 милиони евра благодарение на советите од своите работници

Наум Локоски