Зоран Кичеец и пензионерката Тодоровска на распит во обвинителството

Од:

Пензионерката Лилјана Тодоровска изутринава беше на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција да даде исказ за случајот „Рекет“.

Таа е потписничка и автор на проектот за европски центар на Меѓународниот сојуз на Боки 13, а стана актуелна кога се дозна дека подигнала 720 илјади евра врз основа на договорот на Меѓународниот сојуз Скопје и ГП Пелистер.

По апсењето на Боки 13, таа се правдаше дека 720-те илјади евра и биле земени уште во банка од претставнциите на меѓународниот сојуз, но зесега е нејасно каде завршиле со оглед дека од проектот нема ништо.

Во Обвинителството на распит е и Зоран Милески Кичеец, кој заедно со Боки 13 беше уапсен при обид да ја напушти државава, но и е во друштво на Бојан Јовановски кога со еден милион евра заминуваат од домот на Орце Камчев.

Овие снимки кои ги објави италијанскиот новинар, обвинителството ги имаше од претходно, а врз основа на други докази ги уапси двајцата осомничени.

Би можело да ве интересира

Ниту измените во Кривичниот законик, ниту најавената амнестија не ја опфаќаат Катица Јанева

Боки 13 уште е во болница, Апелација ја одложи јавната седница за „Меѓународен сојуз“

Катерина Ѓуровски

Боки 13 е на операција за отстранување на желудникот

Катерина Ѓуровски

Боки 13 хоспитализиран, ќе му се отстранува желудникот

Ана Ололовска

На Боки 13 мора да му се извади желудникот ако сака да преживее – затворот му ја влошил состојбата

А1он

Правниот тим на Јовановски тврди: 11 доктори од Итна помош констатираа дека Боки-13 не може да се лекува во затвор

Горан Наумовски