Зоран Кичеец и пензионерката Тодоровска на распит во обвинителството

Од:

Пензионерката Лилјана Тодоровска изутринава беше на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција да даде исказ за случајот „Рекет“.

Таа е потписничка и автор на проектот за европски центар на Меѓународниот сојуз на Боки 13, а стана актуелна кога се дозна дека подигнала 720 илјади евра врз основа на договорот на Меѓународниот сојуз Скопје и ГП Пелистер.

По апсењето на Боки 13, таа се правдаше дека 720-те илјади евра и биле земени уште во банка од претставнциите на меѓународниот сојуз, но зесега е нејасно каде завршиле со оглед дека од проектот нема ништо.

Во Обвинителството на распит е и Зоран Милески Кичеец, кој заедно со Боки 13 беше уапсен при обид да ја напушти државава, но и е во друштво на Бојан Јовановски кога со еден милион евра заминуваат од домот на Орце Камчев.

Овие снимки кои ги објави италијанскиот новинар, обвинителството ги имаше од претходно, а врз основа на други докази ги уапси двајцата осомничени.

Би можело да ве интересира

Рахиќ: Боки прави драма, службениците не смеат глас да му кренат, а не па нешто друго да му направат

Маја Илиевска-Пачемска

Јавноста нема да чуе една од снимките на Милески, иако Јанева и Јовановски бараа сите да останат во судницата

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Јовановски при влез во судница: Доцниме бидејќи бев нападнат од затворски службеници

Кристијан Ландов

Адвокатот на Јанева: Ќе видите дека е нудење поткуп прво од сопругата на Камчев, а изгледа и од него

Кристијан Ландов

Јанева за разговорот Милевски-Јовановски: Се потврди дека никој не разговарал за рекет кога Камчев бил во притвор

Кристијан Ландов

Милески до Јовановски: Ако му помогнеш на Орце да излезе буквално ме имаш мене, ова му се најтешките моменти

Кристијан Ландов