Зоолошката градина во Штип доби мече

Од:

Штипската зоолошка градина доби машко мече, кое е подарок од проф.д-р Јовица Угриновски.

Директорот на ЈП „Исар“ – Штип, Ангел Бојаџиев истакна дека новиот жител на Зоолошката градина ги има сите услови за живеење.

– Живеалиштето е подготвено, го вселивме и мечето веќе се запознава со самото живеалиште. Голема благодарност до професорот, кој не само што го донираше мечето, туку целата грижа околу исхраната ќе биде негова до крајот на животот на мечето, посочи Бојаџиев.

Мечето е од расата Урсиде, кое во рацете на докторот Угриновски дошло кога полиција му го донела повредено за да го спаси. Тоа првично било згрижено во Зоолошката градина во Скопје, од каде со посебна процедура е пренесено во Штип.

– Најдено е напуштено на превојот Блаце од припадници на специјалните единици. Ми го донесоа мене, имаше повредена задна десна нога. Го оперирав и го чувам од малечко досега. На возраст е од година и седум-осум месеци и околу 80 килограми тешко, рече Угриновски.

Би можело да ве интересира

Малолетник допирал по телото девојче, кое потоа било нападнато

Пожар во близина на Штип, зафатени околу 70 хектари сува трева и борова шума

Три пожари горат во Штип

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нападнатата жена на базенот во Штип пријавила во полиција

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Тепачка на базен во Штип, боксови, клоци, кубење за коси, мажи и жени

Предраг Петровиќ

Протест на судската служба пред зградата на штипскиот Основен суд