Жител на Драчево обвинет дека дома држел дрога и психотропни супстанции

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

Од ОЈО информираат дека обвинетиот на 17 мај во својот дом во Драчево држел кај себе опојна дрога-кокаин со вкупна нето маса од 2,06 грама, 33 таблети психотропна супстанција метилендексиметамфетамин и 6,8 грама канабис. Дрогата ја чувал скриена во плакар во соба од горниот кат на куќата. При претрес на домот од страна на овластени службени лица била пронајдена и една дигитална вага со остатоци од наркотици.

Ценејќи дека и натаму постојат законските основи заради кои на обвинетото лице претходно му беше определена мерка куќен притвор, надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави и предлог за продолжување на оваа мерка, се наведува во соопштението од ОЈО.

Би можело да ве интересира

Во Блаце пронајдени 180 стелба канабис

Ана Ололовска

Едно лице приведено, осомничено за продажба на марихуана

Ана Ололовска

Израелскиот крал на дрогата побегна од киевскиот аеродром за време на депортацијата

Одложено судењето за „Титаник“

Обвинителот Бурим Рустеми ќе даде исказ за „Рекет“ во ОЈО

Татјана Ташкова

Русковска ја повика Јанева во вторник на распит за „Рекет“

Кристијан Ландов