(ВИДЕО) Жерновски: Власта да падне за да се крене Македонија

Од:

Повторно стопирани автобуси од Охрид, Битола, Куманово, Велес, но, рече на протестот лидерот на ЛДП, Андреј Жерновски, Груевски треба да знае дека народот е тука.

Во духот на песната на отпорот Bella Ciao, на Јанкуловска и порача – Гордана знај, нема крај, до крај ќе одиме.

Жерновски со аплауз ги поздрави снимателите, новинарите и фото репортерите и им порача: Тука никој нема да ве тепа.

„Деновиве слушнавме небулоза од пратеничка од власта, медиумите биле тргнати за да не паднела камера, на некој пратеник од ДПМНЕ. Ова зад нас е куќата од каде дојдоа наредбите да се исфрлаат новинари да се тепаат трудни жени, да се пресметуваат со пратеници.

– Тука влегуваат судии, обвинители, уредници. Ова е полициско-партиска држава. Отпорот мора да продолжи. Граѓаните велат, го видовме грдото лице на оваа власт, но тоа е вистинското лице“, рече Жерновски.

„Го премолчавме убиството на Нешковски, затворањето на Бошкоски, затворањето на А1 Телевизија, уривањето на Космос“.

– Овој 24-ти декемви не смееме да го премолчиме. Одиме до крај“, рече лидерот на ЛДП.

Тој посака во 2013-та власта да падне, за да се крене Македонија.

 

Би можело да ве интересира

Бугарија: Земјоделците организираа протест пред зградата на Владата барајќи оставка од ресорниот министер

Грчките земјоделци со симболични блокади на граничните премини „Ники“ и „Евзони“ со Македонија

Мирен протест на Србите од Косово

Протест на грчките земјоделци поради растот на цените

Ројтерс: На протестот против воената мобилизација во Москва приведени се најмалку 27 лица

Општина Карпош: Донесовме инвестиција од 50 милиони евра и ќе продолжиме да работиме во интерес на граѓаните

Горан Наумовски