Жерновски: Добра вест од Шпанија

Од:

Добра вести од Шпанија, напиша денеска на својот „Фејсбук“ профил, заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски, кој истакна дека се одржа конститутивната седница на Долниот дом на Парламентот на Шпанија, со положување на свечена заклетва на новите пратеници.

-Со 166 гласови во вториот круг на гласање, Меричел Батет е реизбрана за претседател на Конгресот, а веднаш започна и формирањето на парламентарните комисии. За нас, во контекст на последната ратификација на Пристапниот протокол за Република Северна Македонија во НАТО, ова е исклучително добра вест. По вчерашниот НАТО Самит во Лондон, веќе е јасно дека нашата татковина е рамноправен член на моќната глобална заедница, напиша Жерновски на „Фејсбук“ статусот.

Би можело да ве интересира

Втор ден затворен еден од најпрометните аеродроми во Шпанија

Ана Ололовска

Во Шпанија пронајдено безживотното тело на словачкиот конзул во Казахстан

Ана Ололовска

Две лица загинаа, осуммина повредени во експлозија во хемиска фабрика во Шпанија

А1он

ВИДЕО: Една жртва и деветмина повредени во експлозијата во хемиската фабрика во Шпанија

Ана Ололовска

Силна експлозија и пожар во фабрика во Тарагона

А1он

Санчез бара средба со Тора колку е можно поскоро

А1он