Зголемен водостојот на Вардар кај Јегуновце

Од:

Водостојот на Вардар кај Јегуновце утринава е повеќе од двојно повисок од просекот за октомври, а на мерното место кај Демир Капија е понизок од вообичаениот, покажуваат последните мерење на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Водостој во рамки на просечниот имаат речиси сите останати реки во земјава со изклучок на Црн Дрим кај Ложани каде нивото е пет пати пониско од повеќегодишниот просек за овој месец.

Водостоите, пак, на природните езера во земјава се во рамките на просекот за окотомври.

Би можело да ве интересира

Саша Ќириќ се обидува да му помогне на Вардар преку врски со Феликс Магат

А1он

ВИДЕО: Освен во Охрид и во базените, спас од горештините се бара и во Вардар

Искра Манојлоска

Либерти Скопје: Нашето работење не е причина за загадувањето на Вардар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Државниот инспекторат не откри кој го обои Вардар во црвено на изборниот ден

А1он

ФФМ го заклучи фудбалското првенство – Вардар официјално шампион, но нема да игра во Европа

А1он

Загадувањето на Вардар не е од правните субјекти во кругот на Железара

Ана Ололовска