Земјотрес почувствуван во Скопје

Од:

Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава во 05 часот и 58 минути регистрирше земјотрес, чиј епицентар се наоѓа 11 километри источно од Скопјe и потекнува од скопското епицентрално подрачје.

Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.5, а беше почувствуван од населението во Скопје, Илинден, Кадино и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти Сеизмолошка опсерваторија.

Би можело да ве интересира

Најмалку 105 лица се повредени во силниот земјотрес што ја погоди Албанија

Татјана Ташкова

Два силни земјотреса утринава ја погодија Турција

Силен земјотрес почувствуван во БиХ и Хрватска

Силен земјотрес на Маријанските острови

Ана Ололовска

Умерен земјотрес регистриран во јужниот дел на Мексико

Умерен земјотрес регистриран на грчкиот остров Карпатос