Земјотрес почувствуван во Гевгелија

Од:

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван денеска во Гевгелија и околината.

Земјотресот од телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, е регистриран во 13 часот и три минути, чиј епицентар се наоѓа 140 km југоисточно од Скопјe и потекнува од гевгелиското епицентрално подрачје.

Би можело да ве интересира

Земјотрес регистриран на границата помеѓу Кина и Киргистан

(ВИДЕО) Царовска и Шкријељ во Гевгелија: Продолжуваме да го јакнеме стандардот на повозрасните

(ВИДЕО) Мицковски: За еден месец рангирањата покажуваат хибриден режим, најкорумпиран систем и одлив на мозоци

Пронајдени 14 мигранти во возило на автопатот Гевгелија -Демир капија

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во земјава

Предраг Петровиќ

Земјотрес во Иран