Здравев: Судството докажа дека може да одговори на секој предизвик

Од:

Во овие тешки денови за граѓаните на нашата држава и за човештвото во целина, судството докажа дека може да одговори на секој предизвик, напиша претседател на Судскиот совет на Република Северна Македонија, Киро Здравев во честитката по повод 31 март – Денот на правосудството,

-Судиите и судските службеници останаа истрајни во ревноста да ја повратат довербата на граѓаните преку непристрасно применување на правото, не селективна правда, заштита на човековите права и основни слободи, еднаквост, рамноправност, недискриминација по кој било основи и обезбедување на правна сигурност врз основа на владеење на правото, истакнува Здравев.

Би можело да ве интересира

Се дезинфицираат судниците и се прави нов распоред за седење на странките во кривичниот суд

Ана Ололовска

Основен кривичен суд Скопје од 1 јуни ќе постапува по сите предмети

Ана Ололовска

Во Основниот граѓански суд Скопје од утре продолжуваат сите закажани судења

Ана Ололовска

Апелација ги одлага јавните седници и расправи

Ана Ололовска

Истражување: Реформите во правосудството на половина пат помеѓу законите и праксата

Ана Ололовска

Дескоска: Да ги надминеме опасностите од епидемијата и успешно да ги имплементираме реформите во правосудството

Ана Ололовска