Затвореници продавале дрога низ цела Македонија

Од:

Затвореници користејќи ја можноста да излезат времено на слобода им продавале кокаин на зависници, извести полицијата.

Т.Ш. и Д.О., како дел од оваа организирана криминална група, биле на издржување казна затвор во Казнено-поправната установа во Струга каде, користејќи поволности за секојдневен излез од затворот, заедно со А.М., продавале кокаин на лица од целата држава, за што се обезбедени докази.

На 20.12.2022 извршен е претрес во домот кај А.М., кој заедно со Т.Ш. и Д.О., кои во моментов се наоѓаат во Казнено-поправна установа во Битола, во текот на денот ќе бидат изнесени пред Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд во Скопје.

Би можело да ве интересира

Црногорците кои беа уапсени во Уругвај со 489 килограми кокаин добија притвор до 120 дена

Црногорци во Уругвај се притворени поради шверц на кокаин

Кокаинска војна во Белгија: Им украле 1,2 тони дрога, па киднапирале нарко-бос

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Претреси и апсење во Арачиново: Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра

Анита Петровска Рајковиќ

Полицијата кај скопјанец пронајдени килограм марихуана

Нови моменти во аферата наречена „Половина тон кокаин“