Затворена уште една текстилна компанија во Штип, вкупно седум конфекции

Од:

Затворена е уште една текстилна конфекција во Штип каде дополнително е потврден позитивен тест на еден работник, објави денеска градоначалникот на Штип, Благој Бочварски по седницата на Општинскиот кризен штаб, на која присуствуваше и вицепремиерот и координатор на национално ниво, Бујар Османи.

Со тоа, во Штип се затворени вкупно седум конфекции, а конфекцијата која сега е затворена има 250 вработени и на сите ќе им бидат земени брисеви.

– Вработените во шестте конфекции задолжително треба да останат дома во самоизолација да ги почитуваат мерките и да го заштитат своето и здравјето на граѓаните. Градскиот пазар на 5 јуни делумно ќе биде отворен за работа, само со прехранбени производи, рече Бочварски.

Вицепремиерот Османи соопшти дека е е потребно да се постават т.н. КОВИД координатори во компаниите, но и во државните институции, кои ќе имаат директни овластувања да го следат спроведувањето на мерките и препораките. Со тоа, смета Османи, значително ќе се заштитат и вработените, и компаниите.

– Очигледно дека имаме рецидив на болеста. Имаме враќање на пикот на епидемијата којшто денеска се потврдува и на ниво на државата, и во Штип. Веќе е време да се создаде нова позиција во сите институции кои имаат повеќе вработени без разлика дали се работи за приватни или државни институции. Тоа се ковид координатори. Бидејќи очигледно е дека оваа болест ќе трае и за да ги заштитиме вработените, но и компаниите од затворање, најисплатливо за сите е доколку секоја компанија и државна институција назначи КОВИД координатор чија единствена работа ќе биде да внимана на почитување на протоколите, истакна Османи.

Во Штип во изолација се ставени над 300 граѓани, а на Инфективното одделение се лекуваат вкупно 16 пациенти со средна клиничка слика.

Би можело да ве интересира

Четворица анестезиолози се јавиле да ги менуваат колегите кои си дале отказ од „8 Септември“

Ана Ололовска

Филипче: Кризата со коронавирусот повторно ескалираше насекаде на Балканот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Во просек, 13 отсто од тестираните за Ковид-19 се позитивни, неделно се прават 8.000 тестови

ВИДЕО: Најмногу од заразените и починатите во минатите две недели се лица над 60 години

Искра Манојлоска

Во Дебар еден новозразен, 20-ти случај во изминатата недела

Ана Ололовска

Обвинителот Бубевски заразен со коронавирус, Фетаи во самоизолација

Кристијан Ландов