Заре Милошевски најсериозен кандидат за нов директор на Агенцијата за национална безбедност

Од:

Началникот по екстремизам во Агенцијата за национална безбедност, Заре Милошевски е нејсериозен кандидат за нов директор на АНБ, дознава „А1он“.

Милошевски е фаворит да го наследи се уште актуелниот директор Виктор Димовски кој веќе ги помина сите дипломатски процедури и чека потпис од претседателот Стево Пендаровски за да ја преземе функцијата амбасадор на Македонија во Франција.

По неговото заминување, на предлог на премиерот Димитар Ковачевски Владата треба да избере нов директор на Агенцијата за национална безбедност, а неговиот предлог најверојатно ќе биде Заре Милошевски.

Заре Милошевски, според информации од МВР, има поголемо искуство во полициските и безбедносните структури. Работи во АНБ, поранешна УБК во последните 25 години.

Во истата безбедносна институција, односно во тогашна ДБК работел долги години и неговиот татко.

Претходното спомнување на името на Заре Милошевски предизвика превирања во одредени кругови, но и во некои медиуми каде се насетуваа аспирации за примамливата функција и од други кандидати.

Додека се чека изборот за нов директор на АНБ на последната седница на Комисијата за надзор на службите во Собранието на која се уште актуелниот директор Виктор Димовски достави предлог за началник на внатрешна контрола во АНБ.

Пратениците на СДСМ и на ДУИ не присуствуваа на седницата иако го имаат мнозинството во Комисијата и иако предлогот за началник на внатрешна контрола на АНБ дојде од нивниот кадар Виктор Димовски.

Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) во 2019 година се трансформираше во Агенција за национална безбедност, а Собранието ја формираше Оперативно-техничката агенција која оперира со системите за прислушкување.

Би можело да ве интересира

Нов директор на МЕПСО е Зуди Кока, брат на Цуфи Кока кој впери пиштол во демонстранти

Орце Костов

ОТА во правен вакуум без директор: Мандатот на Ангеловски истекува утре, Собранието дури вчера распиша нов оглас

Орце Костов

Фондот за здравство остана без директор од ДУИ: Фатон Ахмети си поднесе оставка

Орце Костов

МЕПСО врати директор кој бил разрешен од истата позиција со отпремнина: За Битиќи тоа е нелогично и неетички

Орце Костов

Меџити го разрешил Јовев за да има повеќе време со пациентите: Го повика да му биде советник

Орце Костов

Аплауз од колегите и пациентите за Јовев: Министерот ме разреши оти доцна добил покана за настан, трпев многу притисоци

Орце Костов