Започнуваат преткарневалските активности во Вевчани

Од:

Денеска во Вевчани започнуваат активностите пред одржувањето на Вевчанскиот карневал.

dobivaj vesti na viber

Утре во 20 часот ќе биде организирана музичка програма на која ќе учествуваат „Дивље Јагоде“, „Скандал Састав“, Верица Ристевска, Пламенка Трајковска – Трио и „Пука Козметика”.

Во недела ќе започне официјалниот дел со дефиле на маскираните василичари по што на плоштадот ќе се одржи голем концерт на кој ќе настапат повеќе естрадни уметници меѓу кои Благица Павловска и Нино Величковски.

– На 14 јануари карневалот завршува со традиционалното василичарско оро и церемонијално палење на маските со што се симболизира уништувањето на злото и прочистувањето на лошите духови.

Би можело да ве интересира

Годинава, атрактивни содржини и учесници на Балканскиот поетски камп за млади “Ванчо Николески”

Пуштен во употреба мултикултурниот центар „Коста Србакоски“ во Вевчани

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Приведени повеќе лица во Вевчани, тврдат дека акцијата била полициска бруталност

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) МВР за акцијата во Вевчани: Не се почитуваа мерките, иако беше договорено

Вевчанскиот карневал ќе се одржи со дел од обичаите и почитување на ковид-протоколите

Ана Ололовска