Захариева во посета на Македонија

Од:

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР.

Захариева денеска е во посета на детската градинка „Сонце“ во општина Ново Село, каде во име на бугарското МНР донира компјутерска опрема. Подоцна во Струмица ќе присуствува на претставата „Железната светилка“ во изведба на театарот „Бугарска армија“.

На програмата на бугарската вицепремиарка Захариева се и средби со претставници од локалната власт во Ново Село и Струмица.

Захариева утре ќе биде во Скопје на официјалното отворање на фестивалот „One Love Tour 2018“, во кој учествуваат голем број изведувачи од Бугарија и Македонија.

Би можело да ве интересира

Борисов: Црквите во Бугарија за Цветници и Велигден ќе бидат отворени

А1он

Бугарија/Ковид-19: Во изминатите 24 часа 30 новозаразени, 13 од нив хоспитализирани

Ана Ололовска

Бугарија/Ковид-19: Во изминатите 24 часа – 16 заразени, вкупно 581

Ана Ололовска

Бугарија/Ковид-19: Заразени се 565 луѓе, 22 смртни случаи

Ана Ололовска

Бугарските пратеници и министри се откажаа од платите за време на вонредната состјоба

А1он

Бугарскиот министер за здравство го забрани влезот во земјата за државјани од трети земји

А1он