Захариева: Антибугарската реторика во Македонија е заради изборите

Од:

Антибугарската реторика во Македонија е заради претстојните избори и националистичките ставови на некои политичари, смета шефицата на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

– Дел од причината за антибугарската реторика во Македонија е националистичкиот пристап, кој е заради претстојните избори во земјата. Но, кога се стремите да бидете дел од европското семејство, на ниеден политичар не треба да му дојде на ум да зборува на таков начин, особено кон соседна пријателска земја, изјави Захариева за БНТ.

Вели дека таквата реторика во Македонија е проследена и со многу лажни вести за Бугарија и бугарските ставови. Смета дека најголем чекор назад во билатералните односи е прекинувањето на работата на заедничката Комисија за историски и образовни прашања.

– Стопирањето на работата на заедничката комисија со Македонија  беше на нивно барање заради претстојните избори. Но, не го прифаќам аргументот дека работата на комисијата треба да запре пред изборите, бидејќи е составена од историчари, а не од политичари и никој не ѝ дава политички инструкции, рече Захариева.

Би можело да ве интересира

Бугарија: Рекорден број заразени за 24 часа од Ковид-19

Ана Ололовска

Рекордни 188 новозаразени од Ковид-19 во Бугарија

А1он

Австрија со предупредување да не се патува во Бугарија, Романија и Молдавија

Ана Ололовска

174 новозаразени и четворица починати од коронавирус во Бугарија

Горјан Грнчаровски

Градоначалници од северниот дел на Грција бараат отворање на сите гранични премини со Бугарија

Ана Ололовска

Бугарскиот министер за здравство најави построги казни за непочитување на мерките за заштита од Ковид-19

А1он