Заев: 1.600.913 денари собрани за изградбата на храмот „Успение на Пресвета Богородица“

Од:

1.600.913 денари се собрани од граѓаните и правните субјекти за изградбата на соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“.

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, јавно им се заблагодари на сите  1.422 донатори, од кои 1. 262 граѓани и 160 фирми. Вкупно донирани средства 1.600.913 денари, од граѓаните се донирани 948.245 денари, а од фирмите 652.668 денари.

На лед дисплејот кој се наоѓа на градскиот плоштад ќе бидат објавени имињата на донаторите.

„Целта е преку овој скромен чин да се заблагодариме на сите оние кои донираа средства, а се претставници на одредени наши семејства. Истовремено, благодарност ќе оди и кон фирмите кои што донираат финансиски средства. Сето ова е со крајна цел, граѓаните да го следат целиот овој процес како оди донирањето на средствата и изградбата на соборниот храм“, рече градоначалникот Заев.

Тој информираше дека изградбата на храмот се одвива според планираната динамика. Досега се изградени повеќе од 10 метри во висина и 2,5 под земјата и ако бидат поволни условите за градба во зимскиот период, до Велигден идната година, соборниот храм ќе стаса до финална фаза на покривање.

Би можело да ве интересира

Лекари пронашле почината жена

Горан Наумовски

Полицаец од Струмица истепал приведено лице

ОК Струмица Никоб убедливо го победи холандскиот шампион во одбојка Динамо Апелдорн во Цев Лигата на шампиони, но немаше среќа во „златниот сет”

Горан Наумовски

Струмица ќе биде домаќин на Егзит како дел од регионалниот Фестивал на храна и вино, во рамките на иницијативата Отворен Балкан

Тројца повредени откако автомобил излета од пат

Истрага за обид за убиство во Струмица