Заев за АНА-МПА и ЕРТ: Прашањето со ФФМ ќе се реши врз основа на Договорот од Преспа и правилата на УЕФА

Од:

Веќе го покренавме конкретниот аспект со Федерацијата и во наредниот период ќе го решиме прашањето врз основа на Договорот од Преспа и правилата и традицијата на УЕФА, вели премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев во писмената изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА и грчката државна телевизија ЕРТ, јави дописничката на МИА од Атина.

Изјавата на премиерот Заев е по реакциите во Грција за амблемот на ФФМ на дресовите на нашите репрезентативци.

-Цела Европа знае дека нашата фудбалска репрезентација на првенството ја претставува Северна Македонија. Дури и Федерацијата да не е јавен ентитет, националниот тим е. Како што е во сите земји во светот. Па така, јасно е и треба да биде јасно на сите нивоа дека е репрезентација на Северна Македонија, ирелевантно од иницијалите на Федерацијата на дресовите. Веќе го покренавме конкретниот аспект со Федерацијата и во наредниот период ќе го решиме прашањето врз основа на Договорот од Преспа и правилата и традицијата на УЕФА, вели премиерот Заев.

Претседателот на Владата на Северна Македонија во изјавата додава дека „имплементацијата на Договорот од Преспа е работа во тек и нашата цел е постепено да најдеме решенија со соседите кои го спроведуваат Договорот и да нè придвижат напред врз основа на соработката и взаемното почитување“.

Би можело да ве интересира

Ципрас со критики до Мицотакис за доцнењето на ратификацијата на меморандумите со С. Македонија

Ана Ололовска

Османи: Направени се чекори во спроведувањето на Договорот од Преспа, но треба да се внимава

Ана Ололовска

Заев: Порано бевме ФИРОМ, сега за цел свет сме Македонци од Северна Македонија

Катерина Павлова-Николовска

САД ќе ставаат на црна листа и лица во Грција што работат против Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Заев: Договорот од Преспа е вистински пример за моќта на дипломатијата и дијалогот

Ана Ололовска

Османи: Договорот од Преспа е модел на кој и во иднина ќе се градат односите меѓу соседите на Балканот

Ана Ололовска