Заев: Во пензија ќе се оди задолжително на 64 години

Од:

„Носиме одлука за задолжително пензионирање за сите вработени на 64 години, а дамите може да одберат да се пензионираат на 62 години,“ изјави вечерва премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ.

Тој истакна дека се предвидува можност за вработување на дефицитарни кадри на возраст над 64 години, во случај ако на конкурс за некој стручен профил не се јави никој и тогаш се отвора можноста за вработување стручни луѓе над 64 години.

– Втората важна компонента во рамките на реформите на пензискиот систем е пред полнење на 64, односно 62 години да може да се докупи стажот, истакна Заев, додавајќи дека се отвора можноста граѓаните за тие пет години да ги платат придонесите за пензиско осигурување и може да заминат во пензија.

Тој појасни дека сумата на придонесите за пезниско осигурување за тие пет години е 18,4 проценти од платата, односно до 2.500 евра.

– Ние мораме да го заштитуваме пензискиот фонд и истовремено отвораме нови работни места, пензискиот фонд мора да го држиме стабилен да дава редовно пензии, но и да обезбедува пензии за идните пензионери, нагласи премиерот Зоран Заев.

Би можело да ве интересира

Филипче: Претпоставуваме дека првите количини на ковид-вакцината од Бугарија ќе пристигнат во јануари

Искра Манојлоска

(ВИДЕО) Заев: Не е во ред некој да оди во затвор за половина грам канабис

Искра Манојлоска

Заев: Девојки и жени, немојте да молчите – тука сме да ви помогнеме

Жарко Настоски

ВИДЕО: Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Јорданов му поставуваше прашања на Заев на прес конференција

Заев: Да извезуваме сушен цвет од канабис, а дома да го легализираме

Жарко Настоски

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Жарко Настоски