Заев: ВМРО-ДПМНЕ злоупотреби државни институции за партиски интереси

Од:

Лидерот на СДСМ Зоран Заев како скандал ја оквалификува акцијата на полицијата за стопирање на хуманитарната помош, ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за партиска злоупотреба на државни институции и побара надлежните да спроведат истрага и да дадат одговори за настанот.

-Барам одговорност за скандалот што доцна ноќеска се случи во Струмица, каде преку злоупотреба на полиција и државни институции ВМРО-ДПМНЕ, Наќе Чулев и Христијан Мицкоски се обидоа да спречат хумана, солидарна акција за помош на моите сограѓани. Очекувам од надлежните институции да спроведат истрага и да ги посочат виновниците. ВМРО-ДПМНЕ преку полициски структури попречува хумантирна помош за граѓани преку злоупотреба на државни институции. ВМРО-ДПМНЕ со полициски режимски структури синоќа до рани утрински часови вршеше притисок и закани врз волонтери и членови на граѓанска организација, напиша Заев на ФБ.

Тој додава дека полицијата држела млади волонтери во полициска станица, им се заканувала, само затоа што, како што вели, некој добил партиска задача и му смета солидарноста.

-Тоа е одлика на нелуѓе од еден режим којшто одамна го поразивме заедно со граѓаните. И затоа таквите партиски насилници мора да сносат одговорност. Македонската и струмичката солидарност е голема и ништо нема да ја спречи, најмалку неспособната, режимска ВМРО-ДПМНЕ, нашиша Заев на ФБ.

Би можело да ве интересира

Полицијата приведе лице во населбата Ѓорче Петров за навреда и омаловажување на полициски службеници

А1он

МВР: На 722 лицa им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале изјави за самоизолација

А1он

Денесовски: Од страна на полицаец бев удрен со метална палка и ми беше скршен телефонот

А1он

Приведен сопственик на портал од Охрид за омаловажување на полицајци, кој потоа ги пријавил дека го повредиле

Ландов

Петровска: Нема казни за лицата кои полицискиот час ги затече на автопат, писмено се предупредени

Маја Илиевска-Пачемска

Полицијата ги пронајде снимките од кафеаната каде беше Мицкоски, иако газдата тврдеше дека се украдени

Кристијан Ландов