Заев: Струмица е отворена за лицата со посебни потреби

Од:

По повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, градоначалникот Зоран Заев имаше традиционална средба со лицата со посебни потреби од Струмица. Овие лица отворено проговорија за проблемите со кои се соочуваат во секојдневниот живот , даваа решенија, сугестии, но и предлози како да им се подобри животот.

dobivaj vesti na viber

Како некои од предлозите беа – вертикално поставување на знакови за одбележување на места за паркирање на ивалидите, поставување рампи за инавлиди на јавните превозни средства, изработка на прирачник за лекарите како би им се овозможила полесна комуникација со лицата со оштетен слух и говор, изградба на јавни тоалети.

За време на средбата, членовите на Здруженијата му се заблагодарија на градоначалникот за ,,поддршката и хуманиот карактер’’, и на Советот на општина Струмица што им овозможи да долгот спрема ЈКПД ,,Комуналец’’ им биде субвенциониран.
На средба учествуваа за своте секојдневие и барања говореа претставници на Здружението на слепи, Здружението на глуви и наглуви, Здружението на лица со аутизам, ЗЛТИ Мобилност – Струмица и Завод за заштита и рехабилитација на деца и млади – Бања Банско.

Градоначалникот Зоран Заев кажа дека за потребите на овие лица, како и секогаш, ќе се обезбедат средста и во општинската каса за наредната година.

Би можело да ве интересира

Полицаец од Струмица истепал приведено лице

ОК Струмица Никоб убедливо го победи холандскиот шампион во одбојка Динамо Апелдорн во Цев Лигата на шампиони, но немаше среќа во „златниот сет”

Горан Наумовски

Струмица ќе биде домаќин на Егзит како дел од регионалниот Фестивал на храна и вино, во рамките на иницијативата Отворен Балкан

Тројца повредени откако автомобил излета од пат

Истрага за обид за убиство во Струмица

Тројца приведени за убиството на 22-годишното момче во Струмица