Заев: Со документи ќе ви покажеме зошто е набавен софтверот на Рашковски

Од:

Премиерот Зоран Заев вели дека софтверот на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, е набавен со причина, и покрај тоа што во моментов не се користи.

„Прво не е ништо без причина направено, сите постапки што ги водиме ние како Влада, тоа е сметката генерален секретаријат, нема друга сметка кај претседателот на Владата. Сметката генерален секретаријат е сметка со која работи генерален секретаријат, претседателот на Влада, потпретседателите на Владата, сите се со таа сметка, нашето постоење за асистенција на ресорните министерства. Има причинско правни последици зошто е тоа правено. Со документи ќе ви покажеме зошто е набавен софтвер којшто може да се употребува во МВР. Постои писмена комуникација меѓу двете институции“, вели Заев.

Министерството за внатрешни работи се уште не го употребува софтверот, а Заев вели дека не знае зошто е тоа така и дека моѓеби во иднина ќе го користат.

„Самиот софтвер има конечна цел, употребна вредност на улиците. Се работи за објект којшто снима 360 степени со казните, благодарение на претходни длабински анализи за потребата каков да биде. Не ни текнало така на нас во Владата ајде ќе правиме софтвер. Убеден сум дека самиот софтвер наоѓа примена во безбедноста на сообраќајот “, рече Заев.

Би можело да ве интересира

Врховниот суд ги одби жалбите на обвинетиот Драги Рашковски

А1он

Русковска: Истрагата за Драги Рашковски во завршна фаза

Ана Ололовска

Сите притвореници со полиција, само Рашковски сам на лекар: Судот му кажал дека ако избега ќе оди во Шутка

МВР: Рашковски смее да излезе од дома само за на лекар, во точен период од денот

Катерина Павлова-Николовска

Заев од Тирана: Културно-информативниот центар ќе придонесе за популаризација на уметноста на нашата земја во Албанија

А1он

Заев: Oдлуката за оставките ќе ја базирам врз фактите од истрагата, а не врз основа на политички пресметки

Мери Јордановска