Заев се сретна со пожарникарите и им кажа дека има начин да им се исполнат барањата

Од:

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со министерката за одбрана Радмила Шекеринска, претседателот за ЗЕЛС и градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов и советникот за труд и социјална политика Милан Живковиќ вечерва имаше онлајн средба со Дарко Димовски, претседател на ССМ, како и со Тони Бошковски, претседател на Независниот синдикат на пожарникарите на Македонија и со претставници на овој синдикат.

На состанокот се разгледани можностите за решавање на прашањето со исплатата на платите на пожарникарите и на додатоците за плати, согласно постоечките законски можности на краток рок почнувајќи од месец ноември, како и за системско уредување на прашањето на среден и на долг рок, преку потребните законски измени што треба да се донесат преку Парламентот.

Од сите страни беше покажана желба и волја за изнаоѓање прифатливо решение, преку компромисен договор за можните начини со коишто ќе биде овозможена исплатата на платите и додатоците на плата на пожарникарите, со оглед дека за нив постојат издвоени пари од Буџетот.

Заеднички е констатирано дека денешниот продуктивен состанок покажува дека социјален дијалог постои и дека тоа отвора простор во следните неколку дена да биде изнајдено прифатливо решение за сите, при што пожарникарите ќе можат да ја земат платата заедно со додатоците на плата.

Би можело да ве интересира

Заев: Мојата порака до прогресивните сили е да излезат и да гласаат на изборите

А1он

Мицкоски: Заев ништо не разбрал

А1он

Заев: Мицкоски има проблем да одржи опозиција, а не да зема ново парламентарно мнозинство

Ландов

Заев тврди дека СДСМ ги сфатил грешките: Кажете „да“ за булевари, улици, а не за кичерај и нови шмизли

Заев: Добиваме 36 општини и Град Скопје, борбата продолжува бидејќи злото се заканува

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Арсовски: Единствен осуден криминалец за крадење струја во Република Македонија е Панче Заев, таткото на Зоран Заев

А1он