Касами бара двојазичност за поддршка за уставните измени, до вторник нова средба меѓу владата и БЕСА

Од:

Премиерот Зоран Заев оствари средба со претседателот на „Беса“ Билал Касами

„Двајцата претседатели разговараа за барањата на „Беса”, а средбата помина во позитивна и пријателска атмосфера, при што се разговараше за причините и за содржината на самите барања.

На средбата е договорено да се одржи уште еден состанок најдоцна до вторник, на работна група составена од претставник од Кабинетот на Претседателот на Владата на Република Македонија, како овластен предлагач на уставните амандмани и на уставниот закон, и претставници од раководството и пратениците од „Беса” на Касами, за да се разгледаат детално предлозите и да се дефинираат конечните позиции“, инфомираа од Владата.

Од „Беса“ на Касами претходно посочија дека тие се за влез во ЕУ и НАТО, но тие поднесоа амандмани на амандманите со образложение дека Уставот треба да гарантира рамноправна положба на албанскиот и македонскиот народ.

Би можело да ве интересира

Заев: За 10-15 дена ќе имаме Влада, сите опции се отворени

Кристијан Ландов

Заев се обврзува на одговорен парламент, Спасовски очекува во законските рокови да се состави Влада

Кристијан Ландов

Ајдари: „Беса“ е задоволна од изборниот резултат во Кичево и Пласница

Ана Ололовска

ВМРО реагира на интервјуто на Заев: Тој е транзициски политичар и со него нема европска иднина

А1он

Заев од утре на одмор, преговорите за новата влада продолжуваат по Илинден

А1он

Честитки од Ципрас до Заев за победата на изборите

Ана Ололовска