ВИДЕО: Заев поднесе оставка од премиер и претседател на СДСМ

Од:

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев вечерва изјави дека поднесува оставка од премиерската функција и претседателската функција во СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Ја преземам одговорноста на себе за ваквиот развој на настаните. Поднесувам оставка од премиер и претседател на СДСМ. Им честитам на сите прогресивни граѓани кои се бореа за силна Македонија. Изразувам посебна огромна почит до мој, прогресивен мој народе. Посакувам новите градоначалници одговорно и чесно да им служат на граѓаните. Горд сум што ја внесовме земјата во НАТО, а кај мене има
разочараност, затоа што мнозинството од народот го избраа оние кои сакаа да убиваат во парламентот“, рече Заев.

Заев изјави дека засега не се планирани предвремени парламентарни избори.

Би можело да ве интересира

Одбраната на Рашковски тврди: Зоран Заев потврдил дека набавката е законска, а софтверот за потребите на Владата

Орце Костов

Пет години откако Заев и Борисов се изгушкаа по потпишувањето на Договорот за добрососедство

Орце Костов

Заев додели плакети на пратениците од првиот состав на Собранието

А1он

Пендаровски го прими известувањето за оставката на Заев

А1он

Оставката на Заев стигна во Собранието

А1он

Заев: Го потврдуваме капацитетот за реформи и политики за регионална соработка

А1он