Заев по казната за Најчевска: И јас платив за фрлањето боја, ќе го разгледаме ова прашање

Од:

Откако МВР и изрече глоба од 200 евра на професорката Мирјана Најчевска за фрлање боја на објекти во државна сопственост за време на шарената револуција, премиерот Зоран Заев преку социјалните мрежи тврди дека претставници на извршната власт ќе go разгледаат прашањето со прекршочните казни и ќе разговараат со засегнатите граѓани за можни решенија, со цел да се зачува честа на граѓанскиот активизам. Тој вели дека казна за фрлање боја, платил и тој.

„Претставници на извршната власт ќе го разгледаат прашањето со прекршочните казни од Шарената револуција и ќе разговараат со засегнатите граѓани за можни решенија, со целосно почитување на судската власт, но и почитување на демократските принципи и интегритетот на граѓаните. Прекршоците со фрлањето боја во времето на протестното движење ги правевме свесно, знаејќи ја цената на казната, но со повисока цел – слобода и ослободување на институциите. Слична казна за фрлање боја веќе платив и јас лично. Ќе разговараме со граѓаните за решенија кои ќе ја чуваат честа на граѓанскиот активизам и лично како граѓани ќе ги поддржиме солидарните иницијативи“, пишува Заев.

Најчевска добила две решенија со кои Комисијата за прекршоци при МВР утврдила дека таа е одговорна за фрлањето боја. Професорката рече дека нема намера да ја плати казната, а решението ќе го оспори пред Управен суд.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

Затворено интернет кафе во Бутел, приведени 10 лица

Ана Ололовска

Затворен угостителски објект во Чегране, приведен сопственикот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Приведени три лица од фабрика за канабис, запленети над шест килограми дрога

Доколку се утврди криминално стекнат имот кај Мијалков, ќе биде конфискуван

Кристијан Ландов

Шест лица со лажни ПЦР-тестови фатени на скопскиот аеродром

Ана Ололовска

Затворен угостителски објект во тетовско, приведен сопственикот и три странски државјанки

Катерина Павлова-Николовска