(ВИДЕО) Заев: Ова зло мора да престане

Од:

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, пред Собранието на Република Македонија, рече дека должност е да се охрабри овој народ за да се спречи узурпацијата на Деловникот, кршењето на Законот и Уставот.

Со тоа рече Заев, власта упати сигнал дека нема застанување без разлика дали ќе ја уништат демократијата.

„Ова зло мора да престане, затоа ако треба не денови, туку една недела, две, колку треба, цела Македонија ќе биде овде“, рече Заев.

Заев го упати Груевски да оди во Охрид и да види како се води општина цели седум години со блокиран буџет од владата.

Би можело да ве интересира

Собранието го донесе Законот за медиуми и други закони

Горан Наумовски

МЗШВ: Собранието го донесе новиот закон за вино, лозарите добиваат гарантирана откупна цена на винското грозје

Нов парламентарен состав до 28 мај

Катерина Ѓуровски

Последната седница на овој парламентарен состав ќе се одржи до крајот на месецов

Не е донесен Законот за игри на среќа, постапката заврши

Катерина Ѓуровски

СДСМ предлага отворање медицински факултет во Битола, ВМРО-ДПМНЕ смета дека нема услови