Заев од Росоман: Поголема поддршка за домашните компании, 600 милиони евра за економијата до 2024 година

Од:

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатска листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев денеска во Росоман се сретна со претставници на бизнис секторот и со вработените во повеќе фирми на кои се зборуваше за успешното справување со последиците од економската криза предизвикана од пандемијата како и за новата понуда во следниот четиригодишен мандат.

Во разговорите со претставниците на бизнис секторот од Росоман тој укажа на тоа дека СДСМ успешно се справува со негативните ефекти предизвикани од корона кризата, преку трите сета на мерки за помош на македонската економија пуштени се во оптег 1.1 милијарда евра, односно 10% од вредноста на БДП. Првите резултати се видливи, економијата закрепнува побрзо од очекуваното.

Конкретно во Росоман поддршката за исплата на плати и придонеси добиле 18 компании кои вработуваат 83 граѓани. Бескаматни кредити добила една компанија со 15 вработени, а 533 граѓани добиле платежни картички.

-Посветени сме на максимална поддршка на бизнис секторот, бидејќи ни е важно да се зачува секое работно место и да се создадат услови за отворање на нови. Изминативе 3 години имавме рекордна поддршка на домашните компании која изнесуваше 100 милиони евра. И во следниот мандат продолжуваме уште повеќе и уште подобро да ги поддржуваме компаниите со поддршка 600 милиони евра обезбедена од буџетот и европските фондови“ порача претседателот Заев на средбите со бизнис секторот, истакна Заев.

Тој заклучи дека е важно државата да продолжи на правиот пат кој овозможува развој на нова македонска економија за раст на компаниите и приватниот сектор и затоа е важно граѓаните да излезат на изборите кои ќе бидат безбедни по здравјето и да ја дадат својата поддршка и глас за СДСМ и коалицијата „Можеме“.

Би можело да ве интересира

Заев-Ципрас: Договорот од Преспа решава многу повеќе од само спорот со името

А1он

(ВИДЕО) Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува наш силен лобист на патот кон ЕУ

А1он

Заев: Во пензија ќе се оди задолжително на 64 години

А1он

Заев од средбата со црногорската амбасадорка Петровиќ: Двете земји почитуваат исти вредности – ЕУ и НАТО

А1он

Заев и Битиќи се сретнаа со претседателот на Грчката бизнис асоцијација во Македонија

А1он

Заев ќе одредува кој од замениците ќе го менува кога Груби ќе биде отсутен

А1он