Заев: Не сме многу далеку од договорот, само треба да имаме добра волја

Од:

Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов во следниве недели.

„Бугарија е голем пријател и верувам ќе остане на таа линија. Ние не сме многу далеку од договорот, ние треба само да имаме добра волја. Верувам дека ќе се случи до вториот совет на министри на ЕУ, една средба меѓу мене и Борисов“, изјави Заев.

„Не зборуваме за отстапки, зборуваме за решенија од двете страни. Драго ми е што Бугарија го признава македонскиот јазик и македонскиот идентитет како наша реалност“, додаде тој.

Според Заев, македонско-бугарските бизнис односи се извонредни.

„Како што се закочени насекаде во светот може да трпат и тие. Во последната година, иако е ковид година имаме два-тринаесет инвестиции бугарски и две наши македонски во Бугарија, барем нотирани во мојот кабинет, што е навистина реткост. Жалам што економијата е опадната секаде, па и меѓу двете земји“, рече Заев.

Би можело да ве интересира

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Ана Ололовска

Пораки до Скопје и Софија да се ангажираат за решение, а времето да се искористи и за интензивирање на реформите

Ана Ололовска

Постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Жарко Настоски

Средба Заев-Дуџак: ОН ја продолжуваат поддршката на нашата држава

Жарко Настоски

Заев: Расте просечната плата, посветени сме да ја зголемиме до 34.000 денари во следните четири години

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо врз Бугарија, Заев прави притисок врз историската комисија

Катерина Павлова-Николовска