(ВИДЕО) Заев: Мијалков избега и мораше да се пријави затоа што стиснавме на блиските и имотот

Од:

„Правдата е обезбедена и ќе има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да си игра со правдата. Во изминатите 40 часа презедовме редовни и вонредни мерки, со акцијата координирав јас и Сашо Мијалков немаше друга опција освен да се појави. Беа елиминирани сите можности да ја напушти државата. Беа избегнати и нови потенцијални ризици, изјави премиерот Зоран Заев на прес конференција во врска со враќањето со Мијалков.

„Обвинителството и судот, односно неговото пријавување не треба да се смета за олеснителна околност, не треба да се заборави дека Мијалков прво избега. Тој се организираше да се јави во јавното обвинителство, зошто потрагата траеше, затворени излезите од Скопје и граничните премини. За организирање и помагање се одговара исто, паднаа наредби за спроведување на заплена на имот. На Мериот жолти ленти ќе стававме. Се знаеше каде биле членовите на семејството во време на бегството. Сите имоти на неговото семејство можеа да постапат органите. Денеска чукнавме на маса. Институциите не го најдоа Сашо Мијалков, туку сам се пријави зашто нападнаа на блиските и имотот,“ рече премиерот.

„Еден човек ако сака може да и се крие на полицијата, но семејството ризикува, имотот е во ризик, нека се замисли како ќе постапува. Мојата беше температура 40 степени, не на Сашо Мијалков. Приказни за мали деца“, додаде Заев.

Би можело да ве интересира

Заев: И во услови на пандемија натфрлен приходот од царините и другите давачки за полнење на Буџетот

Ана Ололовска

Заев: Ако некој го прекрши законот ќе одговара, без разлика со кого е близок

Ана Ололовска

ВИДЕО: Заев на средба со Села и Гаши за решение за законот за државјанство

Ана Ололовска

Владата ги демантира тврдењата на Милошоски дека Заев и Спасовски делеле пасоши на борци на ИСИС

Катерина Павлова-Николовска

Трајче Заев: Комбето од акцијата на МВР не е наше, меѓу уапсените нема вработени во фирмите на Заеви

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ обвинува: Трајче Заев чиј шофер беше уапсен заминал во Дубаи

Катерина Павлова-Николовска