Заев: Ќе им помогнеме на сите што ги загубија имотите во пожарот

Од:

Направена е непоравлива штета, најдобро е што што нема човечки жртви и тоа е најважно се друго се надместува. Сакам да им заблагодарам на пожарникарите кои направија се за да го спречат огнот. Им благодарам на сите екипи од околните градови кои помогнаа – рече премиерот Зоран Заев по посетата на оштетениот објект на трговскиот центар „Глобал“ кој ноќеска беше зафатен од голем пожар.

„На луѓето кои загубија се што граделе сакам да им порачам дека сите ќе помогнат, Владата, општината, бизнис заедницата. Сакам да знаат граѓаните кои загубија се дека од утре организираме акција за расчистување и акција за собирање помош. Ќе направиме се да го вратиме животот во нормала. Сите имоти ќе ги вратиме во нормална состојба“ – рече Заев.

Тој повика на солидарност и вклучување на струмичани и на локалните компании.

„Државата ќе ги види сите механизми за да обезбеди финансиска помош. За мене е предизвик во овој период да покажеме колку сме солидарни. Сите интитуции ќе помогнат, но пред се струмичани и овдешните компании да помогнат да им го вратиме на луѓето она што го ставарале цел живот“ – порача Заев.

Би можело да ве интересира

Заев ги поздравува Насоките за професионално известување во онлајн медиумите

Ана Ололовска

Заев не сака да ги коментира пишувањата за Фрчкоски додека не завршат постапките за амбасадори

Заев се сретна со претставници на Македонската горанска заедница на Косово

Жарко Настоски

Мицевски: Заев со шверцерско гласање си купи привиден мир

Катерина Павлова-Николовска

Изгласана доверба на Владата без опозициските пратеници

Кристијан Ландов

Заев побара пратениците да гласаат за доверба на Владата

Кристијан Ландов