Заев: Јас ќе ја водам кампањата и ќе бидам кандидат за премиер

Од:

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на претстојните парламентарни избори во април следната година повторно ќе биде кандидат за премерското место.

-Јас ќе ја водам кампањата, јас ќе бидам кандидат за премиер, но за тоа ќе треба да одлучат органите на партијата и коалицијата. Јас сум радосен што ќе и се посветам на партијата. Ќе се посветам за да се понудам уште еднаш на граѓаните. Јас барам нов, чист, цел мандат за да продолжиме. Сега топката е кај граѓаните и тие ќе ја дадат насоката по која треба да се движиме. СДСМ ќе излезе со модернизарен тим и модернизирана програма, рече Заев.

На прашањето дали Оливер Спасовски ќе биде новиот технички премиeр, Заев рече дека на ова ќе може да одговори на крајот од декември.

– Јас би го повлекол Оливер Спасовски во партијата заедно со генералниот секретар на партијата Љупчо Николовски за да ја истрчаме кампањата. Спасовски бил секретар и има искуство, но истовремено треба да внимаваме и на државните работи за првите тимови на одговорност, рече Заев.

Посочи дека немаат ниту причина, ниту право, ниту обврска брзо да одлучуваат. – Крајот на декември ќе ја донесеме одлуката на координација во СДСМ, а потоа и со партнерите од коалицијата, кој ќе биде технички премиер, кој ќе биде дополнителни заменици министри во внатрешни и труд и социјална политика, а опозицијата ќе си одлучи за своите места, истакна Заев одговарајќи на новинарско прашање по официјалното означување на почетокот на изградба на фабриката на германската компанија „Герешајмер“.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ за датумот на избори: Ќе биде како што кажа претседателот Вучиќ

Нова средба на Курти и Мустафа, оптимизам за заедничка влада на Косово

А1он

ВИДЕО: Блискоста до Груевски и Мицкоски клучна за изборот на технички министри

Кристијан Ландов

Познати кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ за министри и заменици во техничката влада, МВР останува неизвесно

Мери Јордановска

Османи оптимист дека Собранието ќе ја надмине блокадата, со цел изборите да се одржат во закажаниот термин

Сугарески: Сконцентрирани сме на спроведување демократски избори, а за коалицфирањето ќе се одлучува по изборите