Заев: Груевски е подготвен сите да ги продаде за да остане на власт

Од:

Преговорите за разврска на политичката криза пропаднаа затоа што е неразумно и нелогично креаторот на кризата Груевски да остане да раководи со владата која треба да организира, подготви и спроведе предвремени избори.. Нашите услови се јасни, нема пазарење, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за Алсат-М по 12-часовната средба во Брисел која заврши без договор. Тој од премиерот Груевски беше обвинет дека е одговорен за неуспешните разговори.

– Нашиот став е повеќе од јасен и ги аргументира во сите овие месеци нашите позиции. Груевски е подготвен сите да ги продаде. Да направи чекори, се да направи само тој да остане на чело на Владата. Ако имаме избори кои ќе ја изразат волјата на граѓаните, тој ќе го доживее поразот кој години досега го заслужува. Мора да се обезбедат услови за независни, фер и демократски избори – рече Заев.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Каевски: Вложувањата во МВР придонесоа да имаме мотивирана полиција и пад на криминалот

Ана Ололовска

СДСМ: Ги зголемуваме стипендиите и воведуваме нови, продолжуваме со вистинска грижа за младинскиот стандард

Ана Ололовска

ВИДЕО: Со ослободувањето на Мијалков и „алфите“, судијката Александра Ристеска ја демонтира третата „бомба“ на Заев

Маја Илиевска-Пачемска

Коалицијата со ДУИ не значи дека ќе ги запоставиме помалите партнери, вели Заев

Жарко Настоски

Заев и Ахмети на „одличен состанок“ договорија заеднички настап на СДСМ и ДУИ на локалните избори

Жарко Настоски

Кузеска: Анкетите потврдуваат – СДСМ го има најдоброто, во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена

Leave a Comment

20 + twelve =