Заев објави дел од кандидатите на СДСМ за градоначалници – Шилегов повторно кандидат во Скопје

Од:

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз и премиер, Зоран Заев, вечерва по завршувањето на седницата на извршниот одбор на СДСМ, ги соопшти имињата на триесет кандидати за градоначалници на партијата на претстојните локални избори.

Петре Шилегов повторно ќе влезе во трка за градоначалник на Скопје, а за втор мандат ќе се борат и актуелните градоначалници на СДСМ во Охрид, Ресен, Кисела Вода, Бутел…

Еве ги останатите кандидати за градоначалници на СДСМ кои вечерва ги соопшти Заев:

Перо Костадинов за Валандово, Миликие Халими за Арачиново, Благојчо Шапов за Богданци, Зоран Зимбаков за Босилово, Велими Смилевски за Бутел, Маријан Јанев за Василево, Сашо Јанквоски за Вевчани, Ивица Димитров за Виница, Роберт Бешовски за Градско, Горан Трајковски за Делчево, Лазе Петров за Демир Капија, Анго Ангов за Дојран, Борче Гиевски за Зелениково, Јордан Насев за Карбинци, Филип Темелковски за Кисела Вода, Благојчо Илиев за Конче, Томе Христовски за Крушево, Аце Велковски за Лозово, Медад Куртовски за Маврово-Ростуше, Љубе Кузмановски за Новаци, Костадин Георгиевски за Охрид, Елизабета Зелениковска за Петровец, Славчо Пандурски за Пехчево, Драган Анастасов за Пробиштип, Живко Гошаревски за Ресен, Стојан Николов за Росоман, Жаклина Јовановска за Старо Нагоричане, Горан Стојановски за Чашка, и Сашко Николов за Штип.

Според Заев, во партијата сѐ уште се во тек процедурите за избор, па сите имиња ќе бидат познати до крајот на август.

Би можело да ве интересира

Заев: Не станува збор за никакво бришење на историјата, очекувам исчекор по изборите во Бугарија и кај нас

Катерина Павлова-Николовска

Кузеска: Кадри на Груевски и осомничени лица, тоа е понудата на Мицкоски за градоначалници

Заев: Целта ни е зелена енергија, одржлив раст, здрава животна средина и нови работни места

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е против граѓаните, блокира и кочи закони што носат придобивки за сите

ДИК треба да го заклучи Избирачкиот спсисок

А1он

Заев-Сера: Историската посета на Мадрид исчекор кон продлабочување на соработката меѓу двете земји

Ана Ололовска