Заев: Боки 13 е бандит кој прави шоу, СДСМ има квалитетни кандидати за лидер

Од:

Премиерот и актуелен лидер на СДСМ, Зоран Заев, вели дека бандитите и криминалци останува да прават шоу како што и претходно правеле, одговарајќи на гласините дека Боки 13 ќе се кандидирa за лидер на СДСМ.

„Се случуваат вакви шоуа од шоуменот Боки 13, односно криминалец потврден со судска пресуда“, рече Заев.

„Процесот е затоа што премиер го пријавил случајот и затоа што премиер по сите основи не се осудил да прифати барање да му се помогне на Боки 13, туку како и сите граѓани си одговара по слово на закон“, рече Заев.

Заев во моментов се наоѓа пред истекот на неговиот втор лидерски мандат во СДСМ.

„За да бидете претседател на СДСМ треба да сте член со петгодишно активно членство. Јас сакам да имам противкандидати на изборот, затоа што првпат сите членови на СДСМ ќе бираат претседател“, рече Заев.

Би можело да ве интересира

Бугарско-македонската комора апелира до Заев и Јанев за надминување на политичката криза и економско поврзување

А1он

Радев – Заев: Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и решавање на спорните прашања

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Антонио Милошоски силно се залага за евроатлантските интеграции на Македонија

А1он

СДСМ: Милошоски лобира против почеток на преговори со ЕУ, ВМРО-ДПМНЕ е докажан противник на евроинтеграциите

Ана Ололовска

Алтернатива начелно влегува во Влада, се договараат кадровски решенија

А1он

Заев по средбата со Гаши: Имавме конструктивна средба

Кристијан Ландов