За попречувањето новинари, прекршочна пријава доби сопственикот на депонијата која гори во Тетовско

Од:

Тетовската полиција го повикала на разговор и му изготвила прекршочна пријава на 38 годишно лице од Чегране кој вчера се однесувал агресивно и попречувал во работа двајца новинари кај тетовската депонија каде има пожар. Тој денеска би повикан во полициската станица Жеровјане.

– Бил извршен службен разговор со А.С.(38) од Чегране, гостиварско, сопственик на депонија, по што му била изготвена пријава по член 13 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир. Имено, вчера (23 август), околу 12.30 часот во месноста „Димновица“, атар на тетовско Стенче, А.С. се однесувал агресивно, ги попречувал во работата и се заканувал на С.З.(35) и Б.П.(36), двајцата од Тетово, кои извршувале професионални задачи како новинари, информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

ТВ 21 објави видео во кое тој турка и се заканува на новинарите, кои подоцна случајот го пријавија во полиција.

Би можело да ве интересира

Медицинска помош за четворица пожарникари кои учествувале во гасењето на пожарот во близина на тетовско Фалише

Активен e пожарот во тетовско Фалише

Горан Наумовски

Изгореа хемикалии во пожарот во тетовско Фалише, препорака од надлежните да не се излегува од дома

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голем пожар – црн чад и силен мирис – Гори фабрика за бои и лакови во Фалиште, Тетово

Анита Петровска Рајковиќ

Рестрикции на вода во Тетово

Десет фирми се борат за реконструкција на тетовското училиште „Моша Пијаде“, дел од заинтересираните се откажаа од тендерот

Александар Тодески