За насилникот кој злоставуваше малолетничка се бара притвор, немала ни 15 години

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице на возраст од 49 години за кое постои основано сомнение дека извршило други полови дејствија врз малолетно девојче кое не наполнило 15 години.

Осомничениот жител на село во општина Конче во повеќе наврати ја допирал малолетничката, сторувајќи продолжено кривично дело согласно член 188 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот, бидејќи постои опасност од бегство и можност тој да го повтори делото.

Би можело да ве интересира

Притвор за таткото од Крушевац кој се обидел да ја силувал 13-годишната ќерка

Обвинителството ги утврдува причините за смртта на седумесечното бебе од Вевчани

Киднапиран, избоден и претепан скопјанец – еден од напаѓачите полицаец

За злоупотреби на ваучерите поднесено обвинение против дванаесетмина

Малолетник се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка од Струмичко

Маскиран влегол со автоматска пушка и украл на 5000 евра од казино во Лешок