За една недела санкционирани 166 непрописно паркирани возила во Општина Центар

Од:

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на една недела санкционирале 166 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.

Како што соопштија од ЈП ПОЦ, во периодот од 14 до 20 декември, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 88 непрописно паркирани возила, а со поставување на механичко средство „Блокатор“ санкционирани се уште 78 возила кои биле затекнати во резидентни зони, а не биле корисници-резиденти на секторот во којшто биле паркирани.

ЈП ПОЦ и Општина Центар апелираат до граѓаните да се придржуваат до пропишаните правила и прописи за безбедно однесување во сообраќајот со цел да се зачува безбедноста на останатите учесници во сообраќајот и реши проблемот со непрописното паркирање на комерцијалните и резидентните паркиралишта и улици на територија на Општина Центар.

Би можело да ве интересира

Литературен конкурс „Моето детство во пандемија“ на Општина Центар, наградени 16 ученици

Ана Ололовска

ВИДЕО: Започна со работа „Матично“ – Општински младински центар

Ана Ололовска

Санкционирани 198 непрописно паркирани возила во Општина Центар

Ана Ололовска

Богдановиќ: Пет нови локални паркови во новиот ДУП Маџир Маало 1

Ана Ололовска

Општина Центар: Нема да дозволиме приватно средно училиште во ООУ „Киро Глигоров“

Ана Ололовска

Со новите ДУП-ови во Центар зачувани се над 13.000 метри квадратни парковско зеленило

Ана Ололовска