За една недела подигнати 249 непрописно паркирани возила од јавните површини во Скопје

Од:

Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се отстранети вкупно 249 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 30 се отстранети од зонските паркиралишта, а другите 219 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на коловоз, велосипедска патека, пешачки премин, тротоар, зелена површина, спротивно на сообраќајните знаци, како и по повик од трето лице.

Како што информираат од град Скопје, контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 310 возилa, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга. Од нив, 30 возилo се отстранети со пајак службата, поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

Градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг“ апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

-Апелираме сите корисници на услугите за паркирање, навреме да го регулираат плаќањето за паркинг-услугата, за да не бидат санкционирани и да не им биде поставен блокатор на тркалото. Плаќањето за паркинг-услугата може да се изврши преку СМС порака или со греб картичка, велат од Град Скопје.

Би можело да ве интересира

Попова Шапка добива дополнителни паркинг места

А1он

За брзо возење 148 санкции на територијата на цела држава

Ана Ололовска

Во Скопје 132 сообраќајни прекршоци

Ана Ололовска

Викендов автобусите од линиите 22, 22А и 64А ќе сообраќаат по изменет режим во реонот на улица „Лука Геров“

Ана Ололовска

Во Скопје санкционирани 144 возачи, 33 за брзо возење

Ана Ололовска

За брзо возење 240 санкции на територија на цела држава

Ана Ололовска