За една година во Тетово откриени 59 технички неисправни возила за превоз на патници

Од:

Во период од ноември 2020 година досега СВР Тетово на поширокото тетовско подрачје има вкупно поднесено санкции за 59 технички неисправни возила кои вршеле превоз на патници. Најмногу мерки (12) биле изречени во текот на овој месец, потоа девет санкции во март, седум во мај и така натаму.

Според евиденцијата на полицијата, најчеста неисправност констатирана кај санкционираните возила биле неисправни сопирачки, како и неисправни уреди за управување, додека кај неколку од нив недостигала и потребната опрема што требале да ја поседуваат.

– Секторот за внатрешни работи Тетово во континуитет врши контроли на возилата кои вршат јавен превоз на патници, пред сé, на автобуси и комбиња кои секојдневно или транзитно сообраќаат на подрачјето. Упатуваме апел до возачите на автобуси и комбиња редовно да ја проверуваат техничката исправност, со што ќе придонесат за сопствената и за безбедноста на патниците кои ги превезуваат и за што се најодговорни. Истото се однесува и на фирмите-превозници, чија законска обврска е да обезбедат максимални услови за нормално и безбедно превезување на патниците, без разлика дали организираат локални, национални или меѓународни дестинации, вели Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Законски предвидените поднесоци и парични глоби согласно Законот за возила за физички лица изнесуваат 400 евра во денарска противвредност, a за правните лица 2000 евра во денарска противвредност и дополнително 500 евра за одговорното лице.

Би можело да ве интересира

Уапсени четворица кумановци за тешка кражба во два одделни случаи

А1он

Спасовски: Основен предуслов за успешно справување со глобалните безбедносни предизвици е ефикасната меѓународна соработка

Ана Ололовска

Приведен крадец од гостиварско, расчистени три кривични дела

Ана Ололовска

Приведен скопјанец за издржување на затворска казна

Ана Ололовска

МВР: 63 санкции за неисправни возила што вршат јавен превоз

Ана Ололовска

Приведени крадци во Скопје, украденото вратено на сопственикот

Ана Ололовска