Вработените по Рамковен до крајот на јануари ќе мораат да почнат со работа

Од:

1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе започнат со работа во новите институции во кои се распределени.

dobivaj vesti na viber

Првиот вицепремиер Артан Груби вели дека тие веќе нема да имаат право да пребираат друго работно место, туку ќе им биде понудена единствена опција.

„Ако по било кој основ било кој од нив не дојде да го земе решението во рок од седум дена му се прекинува работното место“, вели Груби.
Тој ги наброја некои од институциите каде овие лица ќе бидат прераспределени.

„Агенција за вработување 20, Агенција за катастар 29, Агенција за храна и ветеринарство 10, Дирекција за заштита и спасување 10…“, рече Груби.

Тој нагласи дека во овој план нема само Албанци, туку има и Македонци, Срби, Роми, Бошњаци…

Во однос на иселените лица, Груби вели дека направена е претходна проверка по однос на тоа прашање и веќе се доделени отказни решенија, а некои од тие луѓе и самите побарале да им се прекине работниот однос.

Би можело да ве интересира

Внатрепартиска војна во ДУИ: Дилетантското однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика пасивност кај гласачите

Катерина Павлова-Николовска

Груби: Зборуваме со пратеници од опозицијата за уставни измени, ни влеваат доверба дека ќе ги поддржат

Горан Наумовски

Груби од Тетово одзел зграда каде се следи настава на македонски јазик, Касами: Ова нема здрава логика

Кристијан Ландов

Артан Груби: Владата одобри 1,1 милиони евра за санирање на канализација во Арачиново

Орце Костов

(ВИДЕО) На Маричиќ не му било пријатно кога слушнал како е исвиркан македонскиот јазик на фестивалот организиран од Груби

Катерина Павлова-Николовска

Груби: Преку еднакво општество имаме корист сите